EBSO Pazar Yeri
Ayşe Kulin, EBSOV’a konuk oldu

Kulin, son konuşması için EBSOV’u seçti

Ayşe Kulin, EBSOV’a konuk oldu

 Yazar Ayşe Kulin, Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı (EBSOV) Kadınlar Birliği’ne konuk oldu. Bundan uzun yıllar önce ilk konuşmasını yine İzmir’de yaptığını, son konuşması için de yine İzmir’i tercih ettiğini kaydeden Kulin, “Aylin’i 1987’de yazdım ve o gün bu gündür konuşuyorum. Artık konuşma değil, çalışma zamanı. Konuk olduğum kurumların ve kendimin başını sıkıntıya sokmamak için son kez de İzmir’de konuşuyorum” dedi

 Yazdığı dönem romanları ile beğeni toplayan ünlü yazar Ayşe Kulin, Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı (EBSOV) Kadınlar Birliği üyelerinin konuğu oldu. Türkiye’de kadınların iş gücüne ve sosyal hayata katılımı açısından Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkılamadığını ifade eden Kulin, “Türk kadınının mesleklere girişi birer birer oldu, sonra gökyüzündeki yıldızlara döndü. Ama biz emanete maalesef iyi bakamadık” dedi.

 

Çarpıcı rakamlar

Konuşmasının başında ilk konferansını İzmir’de verdiğini hatırlatan Kulin, “İlk kez de son kez de İzmir’de konuşuyorum. Hem konuk olduğum kurumların hem kendimin başını sıkıntıya sokmamak adına bundan sonra susacağım” dedi.

Kadınların iş hayatında, siyasette ve sosyal yaşamdaki yeri ile ilgili çarpıcı rakamları paylaşan Kulin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“22 milyonda 7 milyon çalışan kadın var. Hükümetteki 26 bakandan sadece biri kadın. 2 bin 924 belediye başkanından sadece 26’sı, 34 bin 210 muhtardan 65’i, 81 validen 1’i, 103 rektörden 5’i kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yok. Kadın-erkek eşitliği konusunda dünya sıralamasında 134 ülkeden 126. sıradayız. Gelişmiş ülkelerde kadın istihdamın oranı yüzde 60-70’lerdeyken Türkiye’de yüzde 31 ile dünya ortalamasının yarısının altında.”

 Eğitim reformu eleştirisi

Ayşe Kulin, Osmanlı’dan günümüze kadın haklarına yönelik düzenlemeleri paylaşırken, Cumhuriyetle birlikte Türk kadınının Avrupa’daki hemcinslerinden öne geçtiğini anlattı. Kadınların iş ve sosyal hayattaki geri kalmışlığında önemli unsuru eğitim sisteminin yetersizliği olarak değerlendiren Kulin, “Biz fevkalade iyi netice veren 8 yıllık eğitimimizi 4+4+4 yaptık. Biat kültürü ile araştırmayan, merak etmeyen eğitim böyle netice veriyor. Size söyleneni pat diye alıp cebinize koyuyor ve sorgulamıyorsunuz” diye konuştu.

 Batmakta olan gemiden ulus yaratıldı

Tüm yaşananlara karşın umutsuzluğa kapılmama çağrısında bulunan Kulin, “Aşağı doğru bir grafik var evet ama ben yine de ümitsiz değilim. Çünkü biz Kurtuluş Savaşı’nı kazanmış bir milletiz. Okur yazar değildik o zaman. İmanımızla, direncimizle kazandık. Batmakta olan gemiyi nasıl bir millete dönüştürebildiysek bu eğitimde eşitsizlikte hızla aşağı inen trendi de hızla yukarı çıkaracağımıza inanıyorum” diye konuştu. Konuşmasının ardından kadınların sorularını yanıtlayan Kulin, kitaplarını imzalayarak kadın konuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 Hayal ederek başlar

EBSOV Kadınlar Birliği Başkanı İhsan Özduran ise özgürlük savaşçısı Martin Luther King’in bundan 50 yıl önce iyilik, güzellik, barış ve adalet mesajlarını içiren ‘Bir Hayalim Var’ başlıklı konuşması yaptığını hatırlatarak, “Hayata, insana dair, kişisel gelişime dair yapılacak her güzel şey önce hayal edilir ve çevrenizdeki tüm insanlar tıpkı bugün bu birliktelik hayalinin gerçekleşmesi gibi birer görevli olurlar. İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar” dedi.
Site içi arama
EBSOV - Online Bağıs
EBSOV - Foto Albümü
 
 
  Kullanıcı Adı
  Şifre
 
 
 
Duyurular
Duyurular
GÜNCEL HABERLER
Etkinlikler
 
 
 
 
<< HAZİRAN 2020 >>
PztSalıÇrşPrşCmCtsPzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Site Haritası     

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı
Cumhuriyet Bulvarı No:63 İZMİR
Tel : +90 232 455 29 69 - Faks : +90 232 483 99 37
vakif@ebso.org.tr - www.ebsov.org.tr

Ege Bölgesi Sanayi OdasıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliğiİzmir'in Girişimci KadınlarıABİGEM İzmir

 

 


Mobil Ödeme Bahis - enes batur gerçek kahraman full izle - family guy izle - Recep İvedik 6 izle - iss pyaar ko kya naam doon izle - the office izle