EBSO Pazar Yeri
Değişim için iplerinden kurtul

Değişim için iplerinden kurtul

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı Kadınlar Birliği, kuruluşunun 16’ncı yılı etkinlikleri kapsamında İzmirli Gazeteci Yazar Ayçe Dikmen’i konuk etti.

Yazılı ve görsel medyada görev yaptığı süreçte 5 bini aşkın kişiyle röportaj yapan Dikmen, kendi hayat görüşünü yansıttığı ‘Değişim için iplerinden kurtul’ adlı kitabını EBSO Vakfı Kadınlar Birliği üyelerine imzaladı. Dikmen, “Kişisel gelişime değil kişisel değişime ihtiyacımız var. Birilerinin, birşeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz, söylüyoruz ama bizler de değişmeliyiz” dedi.

EBSO Meclis Salonu’nda, İzmirli eski bakanlardan Işılay Saygın, EBSO Vakfı Kadınlar Birliği Onursal Başkanı Çiğdem Yorgancılar, EBSO Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Kuloğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, yaşamı sınırlayan kalıplar ve görevleri anlatan Dikmen, insanın kendi olabilmesinin zorluğuna işaret etti.

 

Kuvvet oluşturalım

 
Ayçe Dikmen, kadınların ön yargılar yüzünden yaşamlarının biraz daha zorlukla geçtiğini ifade ederken, “Şimdiye kadar bizlere belli başlı kurallar dikte edildi. Bazen çok önemli kararları çok hızlı almak zorunda kalıyoruz. 18 yaşında ne olmak istediğimize karar vermemiz isteniyor.

Kadınlar erken yaşta evlendiriliyor. Yetişkin olunca da tutarlı olmak adına yanlış verilen kararları sürdürmek zorunda kalıyoruz. ‘Ben ne yapıyorum?’ diye sorgulamadığımız sürece zincirleme reaksiyon geliyor.

Günlük ilişkilerimizde ‘Buna hakkınız yok’ desek, elde ettiğimiz sonuçlar başka türlü olacak” dedi.

İnsanların bazı kavramları yanlış yorumladığı için de zarar gördüğünü dile getiren Dikmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçük kalıplar büyüyor, duvarlar oluşuyor ve birileri bunu kendi çıkarları için kullanıyor. Rekabet elbette olacaktır ancak doğada dayanışma var. Kararlılık ve inatçılık arasındaki çizgi çok ince. Empati, acıma duygusu ile karıştırılıyor ve anlamaktan uzaklaşıyoruz. Cesaret erdemlerin en büyüğü, ancak kadının doğru söylemesinin bedeli ‘eli maşalı’ yakıştırması oluyor. Katlanmak değil değişmek ve gelişmek durumundayız. Kendi ilişkilerimizde bunları hayata geçirirsek çocuklarımız hayata daha farklı bakacak. Kadınlar olarak biraz risk alarak bizler de bir kuvvet oluşturmalıyız.”

 Elimizi taşın altına koyalım

EBSO Vakfı Kadınlar Birliği Başkan Yardımcısı Aydan Öcal, eğitime destek ve kişisel gelişime katkı amacıyla gerçekleştirdikleri kültür-sanat ve sosyalsorumluluk projelerinde örnek olduklarını ifade etti. Bursiyer öğrencilere katkı sağlamak amacıyla geride kalan 16 yılda değişik müzik türlerinde konserler, seminerler, kültür gezileri düzenlediklerini, tiyatro oyunları sahnelediklerini, tekstil sektörü ve yardımseverlerin katkılarıyla gardrop projesini gelenekselleştirdiklerini hatırlatan Öcal, “Bizler, sorumluluk sahibi, birlikte hareket etme bilinciyle görev yapan, aileye ve yaşadığımız şehre katma değer kazandırmaya çalışan bir grup vakfedeniz. Bu şehir ve bu ülke için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine gönülden inanıyoruz” dedi

 
Site içi arama
EBSOV - Online Bağıs
EBSOV - Foto Albümü
 
 
  Kullanıcı Adı
  Şifre
 
 
 
Duyurular
Duyurular
GÜNCEL HABERLER
Etkinlikler
 
 
 
 
<< HAZİRAN 2020 >>
PztSalıÇrşPrşCmCtsPzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Site Haritası     

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı
Cumhuriyet Bulvarı No:63 İZMİR
Tel : +90 232 455 29 69 - Faks : +90 232 483 99 37
vakif@ebso.org.tr - www.ebsov.org.tr

Ege Bölgesi Sanayi OdasıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliğiİzmir'in Girişimci KadınlarıABİGEM İzmir

 

 


Mobil Ödeme Bahis - enes batur gerçek kahraman full izle - family guy izle - Recep İvedik 6 izle - iss pyaar ko kya naam doon izle - the office izle